انحصار وراثت

شرح مسائل حقوقي

انحصار وراثت

۹۴ بازديد

انحصار وراثت

انسان ها جامعه اي اجتماعي دارند و اجتماع نشانه ي مجموعه اي از روابط است. يكي از اين روابط انحصار وراثت است. موضوعيت انحصار وراثت در بعضي از مواقع مي تواند منجر به جدل ها و بروز اختلافاتي در ميان افراد شود. به همين دليل در اسلام قوانيني در اين باب تعيين شده است كه اين قوانين اسلام در قوانين كشور به عنوان مصداق و قانون آمده اند. اين قوانين مي توانند به بروز نيامدن اين مشكلات و جدل ها كمك فراواني كنند.در اين مقاله از مستر داديار اين موضوع را مورد بررسي قرار داده ايم.

انحصار وراثت چيست

مطمئنا اموال هر شخص حتي اگر يك پيراهن باشد بايد به وراث آن شخص برسد. به همين دليل بعد از فوت شخص، بايد ورثه تعيين و مشخص گردند. ورثه به لحاظ قانوني بايد تاييد شوند تا مبادا حقي از كسي ضايع گردد. به اين تعيين و تاييد وراث از طرف مرجف قضايي و تشريفات آن انحصار وراثت گويند. به طور خلاصه انحصار وراثت به معناي تعيين وراث و ميزان سهم هر شخص مي باشد.

به حكم تاييديه دادگاه تصديق و يا گواهي انحصار وراثت گويند. براي آنكه سهم ورثه به آن ها داده شود و آنها بتوانند در سهم خود تصرف كنند لازم است تاديه گرفته شود. دادگاه با رسيدگي و بررسي دقيق اين گواهي (تصديق) صادر مي كند سپس اشخاص مالك سهمي كه به آن ها تعلق مي گيرد هستند.

انحصار وراثت چيست

انحصار وراثت چيست

مراحل دريافت گواهي انحصار وراثت

منظور از دادگاه در حقيقت در اين مطلب شوراي حل اختلاف است. بنا به قوانين مدني كشور، پس فوت اداره ثبت احوال موظف است فوت متوفي را در سيستم ثبت و پس از آن شناسنامه متوفي را باطل كرده و گواهي فوت را صادر كند.

پس از صادر شدن گواهي فوت از سوي اداره ثبت احوال، يكي از ورثه با مراجعه به شوراي حل اختلاف فرم انحصار وراثت (كه در قسمت بعد درباره آن صحبت خواهيم كرد) را دريافت و همراه مدارك مورد نياز و تمام مستندات همچون شناسنامه وراث، گواهي فوت و… و همچنين به همراه دو شاهد كه به وراث آشنا هستند و آنها را مي شناسند به دفتر اسناد رسمي مراجعه كرده و به اين دفتر تحويل مي دهد.

دفتر اسناد رسمي پس از بررسي گواهي  اي به نام گواهي امضا به وراث تحويل مي دهد كه نشانه تاييد ادعاي متقاضي مي باشد. بعد از انجام مراحل بالا شخص متقاضي بايد ليست كاملي از تمام اموال شخص فوت شده، اعم از منقول و غير منقول را به اداره داراي محل زندگي فرد متوفي تحويل دهند تا گواهي ماليا بر ارث نيز تحويل بگيرند.

كم كم به اخرين مراحل گرفتن گواهي انحصار مي رسيم. متقاضي ارث پس از انجام كارهاي گفته شده همراه با مدارك مورد نياز و مدارك بدست آمده يعني گواهي فوت صادر شده از سوي ثبت احوال، فرم انحصار وراثت شوراي حل اختلاف، گواهي ماليات اداره دارايي منطقه، مدارك شناسايي و همچنين استشهاد شهود كه در دفتر اسناد رسمي به امضا رسناده ايد و تاييد شده است، به نزديكترين دادگاه مراجعه كرده و دادخواستي مبني بر صدور اين گواهي ثبت و تحويل مي دهيد.

پس از ثبت دادخواست در دادگاه، قاضي مدارك مربوطه را بررسي نموده و با هزينه شخص متقاضي دستور به ثبت آگهي در روزنامه داده مي شود. اين مورد بدين منظور است تا اگر شخصي ادعا و شكايتي نسبت به پرونده دارد، از پرونده مطلع شده و به دادگاه مراجعه كند. در صورتي كه شخصي براي اعتراض به دادگاه مراجعه نكند، قاضي گواهي را صادر و سهم هر شخص را مشخص مي كند.

فرم انحصار وراثت

همانطور كه در قسمت هاي قبل اشاره شد، فرم انحصار وراثت را بايد به دفتر اسناد رسمي تحويل بدهيد تا همراه با ديگر مدارك به امضاي اين دفترخانه برسند. نمونه اي از اين فرم:

دانلود نمونه فرم

فرم انحصار وراثت

هزينه انحصار وراثت

هزينه انحصار وراثت مي تواند براي افراد مختلف متفاوت باشد. چرا كه اين هزينه تحت تاثير يك سري عوامل همچون داشتن وكيل، هزينه چاپ آگهي و ميزان ماليات كه بسته به دارايي متوفي متغير است، دارد.

يكي ديگر از عواملي كه بر هزينه ها تاثير مي گذارد بدهي داستن شخص متوفي مي باشد. طبق قانون در صورت پذيرش وراث، اين بدهي بر عهده ي ان ها گذاشته خواهد شد. اگر بدهي طلبكار در شوراي حل اختلاف مورد تاييد قرار بگيرد، اين بدهي از اموال متوفي كسر خواهد شد.

آيا ماليات بر ارث قبل از اخذ گواهي انحصار وراثت اخذ مي گردد

اين سوالي است كه بسياري پس بيان گواهي ماليات مطرح مي كنند. ورثه پس از گرفتن گواهي مربوطه از دادگاه اين فرصت را دارند تا ماليات را پرداخت كنند و نيازي به پرداخت آن قبل از تقسيم ماتركه نيست.

گواهي انحصار وراثت المثني

بعد از تقسيم ماتركه، عموما اين گواهي براي اشخاص بي اهميت مي شود و آن را گم مي كنند. اما گاهي نيز پيش مي آيد كه بعد از تقسيم ماتركه نيز به اين گواهي نياز مي شود. در اينجور مواقع بسياري از افراد نمي دانند كه به كدام مرجع قانوني بايد مراجعه كنند. تمام اسناد در بخش بايگاني دادگاه ها وجود دارند و نيازي به دلواپسي و نگراني نيست. شما مي توانيد با مراجعه به اين مراكز و با همراه داشتن مدارك اقدام به گرفتن گواهي انحصار وراثت المثني كنيد.

گواهي انحصار وراثت المثني

مدارك لازم براي انحصار وراثت

كليه مدارك جهت گرفتن گواهي تا انتهاي كار به شرح زير است:

  • اصل و كپي شناسنامه و كارت ملي
  • گواهي فوت صادر شده از طرف ثبت احوال
  • فرم انحصار وراثت
  • استشهاد شاهدين كه تاييد كننده منحصر بودن ورثه به اشخاص نام برده در فرم
  • گواهي ماليات گرفته شده از اداره دارايي منطقه

انحصار وراثت در اقليت هاي ديني كشور

يكي از زيبايي هاي كشور عزيزمان ايران وجود قوم هاي مختلف با فرهنگ ها، زبانها و اديان مختلف غير شيعه از جمله كليمي، زرتشت و… مي باشد. قانون در برخورد با اديان ديگر طبق آيين و احكام همان دين برخورد مي كند. يعني اگر شخص غير شيعه اي فوت كند علاوه بر مدارك بالا بايد نظر مرجع ديني همان مذهب را درباره تقسيم ماترك هنگام دادخواست ارائه كند. به همين دليلملاك تقسيم ماترك نظر همان مرجع ديني ميشود.

مراحل اخذ گواهي انحصار وراثت توسط وكيل

  1. گرفتن وقت مشاوره حضوري (براي اين امر با موسسه تماس حاصل فرماييد و يا از طريق بخش تماس با ما، با ما در ارتباط باشيد)
  2. تحويل مدارك مربوطه به وكيل
  3. عقد قرار داد و انتخاب وكيل (توجه داشته باشيد در موسسه مستر داديار كارها به صورت تيمي صورت مي پذيرد. يعني با انتخاب يك وكيل و عقد قرارداد يك تيم از شما پشتيباني خواهند كرد)
  4. ديگر نيازي به حضور شما نيست و تنها بايد منتظر نتيجه باشيد (گزارش پرونده توسط وكيل مربوطه در هر مرحله به شما اطلاع داده خواهد شد)

مدارك مورد نياز براي اخذ گواهي توسط وكيل

تنها مدارك مورد نياز در اين خصوص مدارك شناسايي وراث و متوفي و همچنين گواهي فوت وي مي باشد. باقي كارها توسط وكيل به سرعت صورت خواهد گرفت.

تا كنون نظري ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در مونوبلاگ ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.